Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Romanian Seashore Walking Adventure

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Catanic

Data de inscriere : 27/07/2011
Varsta : 29
Localizare : Galati

MesajSubiect: Romanian Seashore Walking Adventure    Mier 27 Iul 2011, 07:18

Va salut!
In perioada 29 iunie- 17 iulie 2011 am fost si am mers pe litoralul romanesc de la Nord la Sud. De fapt am plecat putin mai sus de unde incepe litoralul romanesc, si anume din Periprava. Asadar am plecat de la granita cu Ucraina si am ajuns pana la granita cu Bulgaria (Vama Veche).

A fost un drum lung si cu provocari dar extraordinar de frumos. Am intalnit cei mai frumosi si generosi oameni, am vazut cele mai frumoase apusuri si privelisti de rai. Mi-am facut noi prieteni cu care indraznim sa visam la ceva si mai mult.
Am fost 5 in echipa si in prima zi am gasit si cel mai bun nume pentru aceasta – RoSWAT (Romanian Seashore Walking Adventure Team)

In urmatoarele zile voi prezenta povestea calatoriei si incep de azi cu ziua 1:

Eu si cu un baiat din Bacau (Bogdan) am ajuns in Tulcea la ora 10:30. Alti 2 membri au ajuns cu 30 de minute inainte de plecarea catamaranului. Acum toti 4 il asteptam cu sufletul la gura pe cel de-al 5-lea care a si organizat toata calatoria. A ajuns cu 10 minute inainte de plecare. Am facut 6 ore de la Tulcea la Periprava, 6 ore cu zgomot tipaitor facut de motoarele catamaranului turate la maximum. Am stat majoritatea timpului in picioare deoarece era plin pentru ca mai erau si 120 de studenti de la Facultatea de Biologie din Cluj. Partea buna este ca am intrat in vorba cu doua surori babute super de treaba. Una din ele era bioterapeut si stia o grămadă de leacuri naturale cu plante din padurea Letea si din alte locuri din delta. Mi-a povestit viata ei si se vedea bucuria pe fata ei. Mi-a spus ca mai intai a fost pictor si apoi a trecut la bioterapie si mi-a mai spus cum a salvato Dumnezeu de la înec. Cum pot acei oameni simpli din satele relativ izolate si uitate de lume sa-si traiasca viata cu pasiune si inteles?!

Tanti Jeny

Asadar, dupa 6 ore am ajuns in Periprava, nu inainte de a fi invitati sa trecem pe la doamna cu cea mai buna apa din satul Letea, atunci cand ajungem acolo.
Periprava este un sat mic, cu un singur magazin dar in care te simti de minune daca esti acolo. Am pus corturile langa un lac, am facut comanda de lapte de vaca pentru dimineata, am facut foc de tabara si ne-am bagat la somn, sa fim pregatiti pentru prima zi de mers.

O casa din Periprava

Echipa

Foc de tabara si la culcare

Continui maine cu ziua 2 Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM

Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 53
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

MesajSubiect: Re: Romanian Seashore Walking Adventure    Mier 27 Iul 2011, 09:18

Pare interesant! Abia astept sa ajungeti la Portita, sa revad locurile tineretii... Da-i bataie, nu te descuraja, sunt alaturi de tine! Daca mi-ar permite varsta mai ca m-as prinde si eu intr-o hora de asta...

discoid21
ADMINISTRATOR FORUM

Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 33
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

MesajSubiect: Re: Romanian Seashore Walking Adventure    Mier 27 Iul 2011, 09:53

E un inceput de aventura promitator. Asteptam sa continui cu zilele urmatoare. Cool
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://onouaperspectiva.wordpress.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Romanian Seashore Walking Adventure    

Sus In jos

Romanian Seashore Walking Adventure
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Galerie foto personala Horea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum