Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Turism cu bicicleta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Traveller

Data de inscriere : 16/07/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Turism cu bicicleta   Lun 29 Aug 2016, 13:42

Coborarea pe drumul de sonda e de mare angajament si ne livreaza la capatul de sud al satului, in care intram pe un pod metalic lung si ingust.

Odata rezolvata prima portie de offroad, am continuat spre Provita de Jos si am oprit in centru la magazinul mixt, pentru o bere.
De aici trebuia sa ajungem in Provita de Sus, sa nimerim un drum printre case spre Sultanu, cu intorcere prin Iedera.

De ajuns in Provita de Sus am ajuns, doar ca GPSul incepea sa dea gres. Am ratat o intersectie, ne-am intors, am trecut Provita prin vad de vreo 3 ori.

Pe urma iar am urcat pe o ulita gresita. Acolo, la baza unei "penţi" abrupte, am stat si am calculat. Ne-a iesit ca lasam explorarea asta pe alta data, ca Sultanu nu voia sa se lase depasit cu tertipuri, pe dupa visin.

Traversam inapoi (a cata oara azi?) Provita.

Luam calea Campinei, cu catararea dinspre Provita de Jos, carei incepem sa-i cunoastem fiecare curba si cele 2 antene din varf.

In Campina, Sorin se duce la trenul de 15.22, iar noi 2 ne ducem in centru sa cautam o terasa cu de-ale gurii. O gasim, este terasa Poseidon, unde cu gyros si bere ne-am recompensat. Terasa e in Parcul Soldatului, Bd. Carol I colt cu Bd. Culturii. Recomandam si altora!

Cum noi aveam bilete online la trenul care pleca la 18.00 din Floresti, am avut timp berechet. Pe la 4 am apucat-o lejer pe sosea, adica pe DJ 101P care merge paralel cu calea ferata, in dreapta raului Prahova. Traficul e redus, vremea si asfaltul - perfecte.

Din Bobolia se observa foarte frumos de la inaltime podul feroviar din beton armat, pentru cale dubla, construit la 1909.

La orele 17.00 eram din nou pe pasarela garii Floresti, care intre noi fie vorba pare de pe alta lume, nu dintr-o tara membra UE in 2016. 

Trenul a sosit la timp si la 19.20 ne-a depus in Bucuresti. A fost o explorare placuta, chiar daca n-a iesit 100% ce ne propusesem. Varianta offroad de sabotare a Sultanului ramane deschisa. Razz

Traseu propus: https://ridewithgps.com/routes/16115188

Traseu realizat: https://ridewithgps.com/trips/10734940
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://picasaweb.google.com/razvandansilion
Traveller

MesajSubiect: Re: Turism cu bicicleta   Joi 19 Ian 2017, 09:15

La multi ani tuturor, bine v-am regasit in 2017!

Ultima tura in afara Bucurestiului pe 2016 a avut loc pe 6 noimbrie, cand impreuna cu BodoC am fost sa vedem si noi Crucea Domnitorului de la Melicesti. NU doar monumentul in sine era obiectivul nostru, cat (sau mai ales) peisajul de toamna, care in prima jumatate de noiembrie e un rai al pastelurilor si al fotografilor amatori.

Asadar, ca de obicei, ne-am urcat in trenul RegioTrans de 8.50 si am coborat in Campina.

De aici am apucat-o spre est, catre Telega. Am urcat ce am urcat, pana cand, trecand de centrul Telegai, am facut stanga catre Melicesti. Aici am inceput sa urcam si mai sustinut, rampa de 10% fiind ceva normal prin locurile astea.

Intre timp am remarcat ca roata spate pierde aer, i-am dat cateva pompe si am decis sa schimb camera doar cand ajungem sus pe deal.

Intram in sat, e liniste si soare.

Drumul pierde asfaltul si ramane la fel de inclinat.

Oamenii nu au apa curenta si cara pe umeri cantitati semnificative, contra rampei de-a dreptul infioratoare. Am ramas impresionati.

Ultimele case saracacioase, inainte de a ajunge pe creasta.

Pana la Cruce nu mai e mult, deja intram in zona in care ne inconjoara explozia de culori ale toamnei.

In timp de repar pana, Bogdan isi face de lucru cu aparatul meu foto, repereaza un vajnic paznic de oi si il imortalizeaza:

Zarim de la distanta monumentul, mai avem un mic hop de urcat pana la el.

Ajungem in sfarsit, admiram Crucea si imprejurimile. Evident, ne intrebam oare cum s-or descurca locuitorii gospodariilor din apropiere in anotimpul rece. Ne lasam cateva minute invaluiti de soarele de toamna tarzie, cerul senin si culorile de pe dealuri.

Pe fata crucii s-ar afla scris: "Aceasta sacra Cruce s–a ridicat spre menirea fericitei calatorii a Mariei sale Domnului Romanilor Carol I, Principe de Hohenzollern, prin acestu judetu Prahova si a trecerii inaltimei sale peste acestu piscu de la Milicesti in anul 1866 mergind de la Telega".

Iar pe spate: "Consiliul General al Judetului Prahova, in sedinta sa din 12 Novembre anul 1866, a hotaritu in unanimitate a ridica acest monument in onoarea domnului Romaniei Carol I dreptu semn de credinta ce are pentru preaiubitul seu Domnitor intregul judetu Prahova, fiind presedinte al Consiliului General de Prahova George Grigore Cantacuzino, si prefect al Judetului Prahova, Theodor Constantin Vacarescu. Sculptor Paul Focseneanu".

Am citit si legenda conform careia aici ar fi vrut Carol I initial sa ridice Castelul care azi e la Peles, dar s-ar fi razgandit din cauza unui accident al calului, interpretat ca "semn rau". Mai degraba imprejurimile care faceau dificila constructia si aprovizionarea reprezinta cauza reala.

Ultimele panorame de la Cruce inainte de a incepe intoarcerea (adica turul satului, pe cealalta jumatate a buclei strazii principale):

Ultima editare efectuata de catre Traveller in Joi 19 Ian 2017, 11:51, editata de 1 ori
Sus In jos
Traveller

MesajSubiect: Re: Turism cu bicicleta   Joi 19 Ian 2017, 11:05

De aici lucrurile se complica. "Drumul" devine plin de sleauri noroioase, ne vedem obligati sa impingem si /sau sa mergem pe langa bicicleta.

Ne mai si tragem sufletul, tot printre nuante de galben si portocaliu:

Un ultim hop (dar si cel mai greu, pentru ca a trebuit sa iau bicicleta pe umar, iar noroiul se lipea de ghete) Very Happy

Coboram printr-o valcea si ajungem la capatul de este al satului, pe tapsanul unde isi pasc vitele locuitorii. Vacutele stiu drumul de intoarcere singure, "traficul" lor explica starea precara a drumeagului.

In acest capat de sat - surpriza! - dam de asfalt ca-n palma.

Dupa 1 km de coborare vijelioasa, asfaltul se termina si avem de coborat pe pamant cu pietre.

In final, am revenit la asfalt, la bifurcatia cu troita, de unde plecasem pe celalalt versant.

Dupa care am revenit in gara Campina la trenul RegioTrans de 15.38. Trecand inapoi prin Telega, unde era mare targ, am navigat incetisor printre oameni, masini si carute, si ne-am mai luat si cate ceva dulce. Iar din gara o bere, s-o avem pe tren. Smile
A fost mai mult o tura fotografica, dar am incheiat anul frumos. Smile

Traseu: Melicesti

Sus In jos
Traveller

MesajSubiect: Re: Turism cu bicicleta   Vin 31 Mar 2017, 08:09

Au trecut lunile de iarna care ne-au cam tinut pe bara, astfel incat, impreuna cu @BodoC, @MaC®, @a_mic, @Artistul33 si @diorgulescu am decis sa facem introducere abrupta in problema biciclitului pe 2017.
Abrupta pentru ca ne-am decis sa facem o plimbare pe sosea pe dealurile de la Bustenari. Initial gandita ca offroad, tura s-a mutat pe sosea datorita ploilor si umezelii din teren. Sambata, 25 martie, ne-am intalnit la orele 7.20 in fata Garii Basarab. Aveam deja bilet de minigrup luat de Dragos la RE3003, care pleca la 7.44.

Bicicletele aveam sa le achitam in tren. Care tren ne-a depus in Campina peste fix doua ore de la plecare. Aici, sub un cer cam plumburiu, dar cu asfalt uscat, si cu un vant cam rece, ne-am pus in miscare spre Mislea. De punerea sangelui nostru in miscare s-a ocupat catararea spre Telega.

Din Telega, de la sensul giratoriu, am facut dreapta si imediat stanga, pe valea paraului Mislea, de-a lungul careia am inceput o lunga si lina coborare. Paraul, traversat de numeroase podete, ar fi foarte pitoresc daca nu ar fi folosit de localnici pe post de tomberon, din loc in loc...

Casa cu aspect de mic conac in Mislea, in curs de renovare. La 100 de metri de ea ne-am oprit la un magazin mixt, sa-si potoleasca amicul si Leo foamea cu niste paine si parizer Smile.

Dupa Cocorastii Mislii facem stanga, parasim valea Mislii si incepem sa urcam usor pe valea Cosminei. Traficul e aproape zero, vantul nu mai bate si ne simtim bine.

In comuna Cosminele ignoram (deocamdata) indicatorul care duce catre respectabila catarare de la Podul Ursului, si ne angajam intr-o nu mai putin respectabila urcare spre Poiana Trestiei.

Inainte de a baga piciorul in pedala serios, dupa 40 km de vilegiatura, nu putem sa nu ne amuzam de amplasamentul strategic al usii de pe cladirea din intersectie.

Ne astepta o ascensiune de 200 m pe o lungime de 2.5 km.

Urcarea e grea, dar peisajul merita fiecare metru (si pe verticala, si pe orizontala).

In varf e un foisor unde ne-am odihnit si am lasat si troacele noastre credincioase sa-si traga sufletul.

A se observa MTB-ul Canyon albastru, al doilea din stanga, al carui apropitar este a_micul, acest MTB fiind acum succesorul vechii Helga. 

Am mai urcat 2 dealuri in Bustenari si Telega si ne-am intors la orele 16 in Campina, unde in lipsa de alte oferte, am luat niste placinte si o bere la o patiserie din centru. Dupa care ne-am dus la trenul Regiotrans de la 17.30, multumiti dar si storsi de energie. In tren am motait la caldurica sau am vorbit verzi si uscate despre cum o sa se invarta roata anul asta.

Ture frumoase tuturor in 2017!

Traseul: https://ridewithgps.com/trips/13568378
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM

Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 60
Localizare : Pascani/Iasi

MesajSubiect: Re: Turism cu bicicleta   Sam 01 Apr 2017, 19:40

Frumos!

Continut sponsorizat