Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Autostop

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
derma

Data de inscriere : 26/05/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Autostop   Sam 26 Mai 2012, 12:40

Acum ceva timp am cunoscut un individ foarte interesant ce pretinde ca a vizitat jumatate din Europa cu autostopul. Credeti ca este posibil asa ceva ? Ati lua autostopisti ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cmi-dermato.ro
BOSEL

Data de inscriere : 14/06/2010
Varsta : 30
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: Autostop   Sam 26 Mai 2012, 16:21

Este foarte greu si trebuie si curaj. Nu te poti urca la oricine in masina!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Lancer
MODERATOR FORUM

Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 50
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: Autostop   Sam 26 Mai 2012, 18:44

eu inteleg ca intrebarea se refera la posesorii de autovehicule, nu daca am facut noi autostopul...

eu.personal,nu am luat nici un autostopist ,dar nici eu nu am fost in situatia sa ma urc la altcineva in masina

si inteleg sa se practice chestia asta acolo unde nu exista transport in comun

ca sa fac referire la o zona pe care o tranzitez zilnic,intre Casa Presei si Miorita sunt destui care vor sa ajunga la Ploiesti sau chiar Brasov;cand sunt autobuze si trenuri o droaie
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM

Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 53
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

MesajSubiect: Re: Autostop   Dum 27 Mai 2012, 10:23

am fost autostopist si am luat in masina autostopisti, ultimul acum juma de ora.
cred ca in cele 2 activitati trebuie sa iti creezi o serie de reguli de la care sa nu te abati. regulile ti le faci singur dupa cum iti taie capul, de exemplu eu nu urc in camioane (peste 10 tone) desi altii ar spune ca este mijlocul ideal de a face autostopul. nu iau la autostop cand sunt singur in masina decat femei sau femei cu copii si nu le percep nici o plata dar le propun prin discutie sa-mi spuna cat mai multe despre locurile unde traiesc, despre obiective turistice din zona, legende, etc. in martie. cand ma intorceam din brasov, am luat la ocazie o domnisoara profesoara de romana din tg neamt care facea naveta in pipirig si am intrebat-o daca exista vreun muzeu sau o casa memoriala a bunicului lui Ion Creanga, David Creanga si mi-a raspuns nonsalant ca nu stie. de la asa autostopisti nu ai cum invata ceva. Alta data am luat un batran care, atunci cand a inceput sa-mi povesteasca despre locurile pe unde treceam, m-a obligat sa merg cu 20 la ora ca sa nu se termine prea repede drumul...

KatalinPaall

Data de inscriere : 14/03/2012

MesajSubiect: Re: Autostop   Mier 06 Iun 2012, 11:00

am facut autostopul de n ori acolo unde nu exista cale ferata cu tren ori sosele mai putin circulate de autobuze sau dube, am platit de multe ori cat se plateste nici putin nici mult, intr-o zi de Paste trebuia sa ajung la Fieni si nu era tren din Targoviste si nici duba la ora la care ajunsesem in Targoviste si a oprit un pasat negru nou m-am urcat din Aninoasa iar la Doicesti au coborat 3 persoane am ramas eu si cu soferul care mi-a luat 10 lei pana la Pucioasa pentru 20 km, pentru inca 10 lei ma ducea pana la Fieni, am renuntat si am mers cu alta masina 3 lei.

Au fost si episoade cand anumiti soferi la coborare nu au vrut sa ia banii cel mai putin am mers 10 km cel mai mult 30 km si un singur episod in iarna lui 2009/2010 de la Halta Adjudul.Vechi la Radacinesti cu un inginer cu un logan ne-am bagat in discutie si pentru simplul fapt ca eram stundent nu a vrut sa-mi ia nici un ban ba mai mult m-a mai dus si inca 5 km in plus de unde trebuia sa sa opreasca el, ca afara era un viscol de te dadea jos.

Eu nu sunt sofer dar daca as fi as lua la ocazie, bine ca inainte sa opresc ma uit cu atentie ce persoana face cu mana de pe marginea drumului.

Cel mai des fac autostopul in Sinaia la iesirea spre Targoviste cam de 2-3 ori pe luna pe timpul veri si odata pe luna pe timpul iernii, fac autostopul in jurul orei 06:00 sa ajung la Pietrosita mai repede caci seara trebuie sa ma intorc inapoi la Ploiesti. Din Sinaia e o duba pe la 07:10-07:20 Brasov-Sinaia-Targoviste-Pitesti-Craiova cu care refuz sa merg din cauza conditiilor si pe la 07:30-07:45 e autocar al celor de la Atlassib Mondotrans Brasov-Targoviste care trebuie sa astept in gara la Sinaia de la 05:45 pana la 07:45 ca eu vin de la Ploiesti cu Regio 3023, din aceasta cauza fac autostopul, ori cu mana ori cu coala A4 pe care scriu Fieni cand merg spre Pietrosita si invers cand vin de la Pietrosita la Sinaia pe coala scriu Sinaia cu litere ingrosate sa se vada.

Din acest an o sa merg in perioada iunie-noiembrie si de la anul aprilie-noiembrie cu bicicleta asa ca nu o sa mai fac autostopul, in schimb luna viitoare vreau sa ajung sa ma dau la vale cu bicla pe DN1-A din Pasul Bratocea spre Babarunca-Sacele-Brasov asa ca o sa fac autostopul la tirurile acelea care sunt goale si descoperite pun bicla sus si eu in cabina de la Ploiesti la Pasul Bratocea, daca ar mai fi circulat trenul pana la Maneciu m-as fi dus cu trenul si de acolo pedale pana la Brasov dar fara tren pierd o gradama de timp pedaland din Ploiesti pana la Brasov.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Autostop   

Sus In jos

Autostop
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum